Tel. (+370) 686 69340; (+370) 687 31139

Vilnius

Žemės šilumokaičiai

žemės šilumokaitis žiemą

Paprastai į vėdinimo sistemą šviežias oras yra patiekimas tiesiai iš lauko, o žiemą jis būna ir minusinės temperatūros.

Plokšteliniai rekuperatorių šilumokaičiai negali veikti prie žemų temperatūrų, nes per šilumokaitį išeinančio panaudoto patalpų oro drėgnumas būna didelis, todėl ant šilumokaičio sienelių kondensuojasi drėgmė, kuri, esant šalčiams gali užšalti, o ledas plėsdamasis- sugadinti šilumokaitį.

Šiai problemai pašalinti daugelyje rekuperatorių yra įmontuoti elektriniai tenai, kurie iki teigiamos temperatūros pašildo įeinantį orą. Tačiau šiam pašildymui sunaudojama nemažai elektros energijos.

 

Rekuperatoriai su rotaciniais šilumokaičiais turi kitą šios problemos sprendimą- vietoj pašildymo elektriniu šildytuvu, jų šilumokaičiai tiesiog lėčiau sukasi ir išeinančio oro šiluminės energijos sąskaita ištirpdo šilumokaičio kanalėliuose užšalusį kondensatą.

Abiem atvejais šviežiam orui pašildyti yra prarandama energija.

 

Siekiant didesnio rekuperacinio vėdinimo sistemos efektyvumo, rekomenduojama įrengti oro šilumokaitį grunte.

žemės šilumokaitis vasara

Žemės šilumokaičiai buvo naudojami Europoje (senovės Roma) ir Lietuvoje jau labai seniai. Rašytiniuose šaltiniuose minima, kad praeito šimtmečio pradžioje lietuviai statydami trobesius ar tvartus žemėje kasdavo griovius, juose iš lentų formuodavo oro padavimo kanalus. Šiais, giliai žemėje esančiais kanalais, į vėdinamas patalpas, oras pritekėdavo nedideliu greičiu ir taip būdavo sušildomas geoterminės energijos. Vasarą, per tokius kanalus patenkantis oras būdavo atvėsintas ir gaivus. Taip būdavo išvengiama didesnių energijos praradimų vėdinant patalpas.


Teisingai įrengtas žemės šilumokaitis (gruntinis šilumos mainininkas):

žiemą sušildys į vėdinimo sistemą tiekiamą orą iki minimumo sumažindamas vėdinimo sistemos eksploatacijos kaštus ir užtikrins rekuperatoriaus optimalų darbą esant minusinei oro temperatūrai,

be jokių papildomų energijos sąnaudų atvėsins ir nusausins orą vasarą, pagerindamas mikroklimatą patalpose ir užtikrindamas malonų vėsumo pojūtį.
Gruntinių šilumos mainininkų tipai