Tel. (+370) 686 69340; (+370) 687 31139

Vilnius

Šilumokaičių tipai

Žemės  (grunto) šilumokaitis yra inžinierinių įrenginių sistema įgalinanti šilumos surinkimą iš grunto (arba išsklaidymą į gruntą). Tam tikrame gylyje (Lietuvoje- nuo 1,5 m) grunto temperatūra yra beveik nekintama nepriklausomai nuo metų laiko ar atmosferos temperatūros. Žemės šilumokaičių veikimas pagrįstas tuo,  kad naudojant šią požeminio grunto stabilią temperatūrą, galima pašildyti ar vėsinti gyvenamuosius, žemės ūkio ar pramonės pastatus.

 

Žemės (grunto) šilumokaitis yra perspektyvus, ekologiškas ir ekonomiškas priedas prie įprastinių šiuolaikinių vėdinimo sistemų. Jo naudojimas  sumažina pastato energijos sąnaudas ir ženkliai prisideda  prie pastato atitikimo pasyvaus namo standartams.

 

Šiuolaikiniai žemės šilumokaičiai gali būti uždaro ir atviro tipo. Vien tik uždaro tipo šilumokaičiai yra naudojami Jungtinėje Karalystėje, Airijoje, Skandinavijoje, Jungtinių Valstijų tam tikruose regionuose ir kitose vietovėse kuriose iš uolienų klodų (granitas, pegmatitas, juodasis skalūnas ir kt.) turinčių daug urano, radžio ir torio išsiskiria radonas. Radonas yra radioaktyvus izotopas – urano skilimo grandinės produktas- inertinės dujos. Šios dujos greitai skyla į metalų jonus, kurie yra laisvi ir prilimpa prie dulkių ir kitų dalelių, esančių ore. Plačiau apie radoną galite paskaityti ČIA.
Uždaro tipo žemės šilumokaičiai naudojami ir esant aukštam gruntinio vandens lygiui.

 

Uždaro tipo žemės šilumokaitis- tai 1,5-2,5 m gylyje žemėje užkastų, atitinkamo ilgio vamzdynų sistema per kuria eidamas oras sušildomas ar atvėsinamas. Tinkamai suprojektuotas ir įrengtas uždaro tipo šilumokaitis žiemą -20 laipsnių orą gali sušildyti iki 2 – 5 laipsnių šilumos, o vasarą, +32 laipsnių orą atvėsinti iki komfortabilaus +20 oC.

 

Uždaro tipo šilumokaičiams negalima naudoti įprastų kanalizacijos vamzdynų dėl medžiagų iš kurių jie pagaminti nepritaikymo vėdinimo sistemoms ir jų vidinio paviršiaus nelygumo. Lauko ir vidaus kanalizacijos vamzdynų gamybai dažniausia naudojama plačiausiai paplitęs ir tuo pačiu plačiausiai paplitęs plastikas- polivinilchloridas (PVC). Pati medžiaga- polivinilchloridas yra kieta, todėl norint pasiekti kanalizacijos vamzdžiams būtiną elastingumą ir išvengti trapumo, į PVC įmaišomi ftalatų priedai, kurie ir suteikia kanalizacijos vamzdžiams būtinas savybes. Polivinilchloridas yra vienas iš pelningiausių plastikų jo gamintojams, tačiau ftalatų priedai, laikui bėgant, išsiskiria iš polivinilchlorido gaminių į aplinką. Vamzdžius naudojant pagal paskirtį- nuotėkoms pašalinti- nėra tiesioginės grėsmės žmonių sveikatai, tačiau juos naudojant oro tiekimo sistemose- jau visiškai kita situacija…

 

Kita neigiama PVC vamzdyno savybė- oras judėdamas per vamzdžius dėl trinties į sieneles, jas įelektrina, prie vamzdžio vidinės sienelės pritraukiamos dulkės ir kitos mikrodalelės, kurios kartu su kondensatu sudaro idealias sąlygas veistis grybeliams, o jų išskiriamos sporos žmonėms sukelia kvėpavimo ligas, alergines reakcijas ir pan.

 

BenQ CorporationŽemės šilumokaičiams turi būti naudojami vamzdynai pagaminti iš polipropileno (PP). Polipropilenas- tai tvirtas, lankstus polimeras, sudarytas iš propeno (propileno) monomerų yra tris kartus blogesnis šilumos izoliatorius nei PVC- o tai šiuo atveju- yra ypač gera savybė užtikrinanti efektyvius energijos mainus tarp į vėdinimo sistemą tiekiamo oro ir grunto. Poliropilenas yra visiškai chemiškai stabili medžiaga, kuri, kitaip nei PVC, į aplinką neišskiria nuodingų medžiagų, ši medžiaga neįsielektrina, jos struktūra leidžia pagaminti vamzdžius su ypač glotnia vidine sienele, prie kurios neprikimba jokie nepageidaujami objektai.

 

pvcPolipropilenas fiziologiškai saugus, todėl puikiai tinkamas naudoti maisto pramonėje ir medicinoje: įvairios pertvaros, medicininių instrumentų stoveliai, prekybos įranga. Be to- kitaip nei PVC, PP vamzdžiai netampa trapūs prie neigiamų temperatūrų ir yra žymiai tvirtesni už PVC vamzdžius. Tai yra labai aktualu grunto- oro šilumokaityje, nes žiemą įeinantis oras iki labai žemos aplinkos temperatūros (pvz. -20 oC) atvėsina ne tik didžiąją dalį vamzdyno bet ir gruntą esantį aplink vamzdį, kuris sušaldamas plečiasi ir gniuždo susilpnėjusį vamzdį.

 

Vienintelis šiam tikslui naudojamų polipropileno vamzdžių trūkumas- didesnė nei įprastų PVC vamzdžių kaina.

 

Žemės oro šilumokaičio gylis, ilgis ir tuo pačiu- kaina- priklauso nuo vėdinimui reikalingo oro srauto ir sklypo grunto. Tinkamiausias gruntas- drėgnas smėlingas priemolis su aukštais gruntiniais vandenimis, tačiau šilumos mainuose puikiai dalyvauja ir molis ar kitoks smulkiagrūdis gruntas. Ilgiausią vamzdynų trasą reikia įrenginėti sausame smėlyje.

 


Uždaro tipo žemės šilumokaičių viena iš gamintojų- Vokietijos įmonė „Rehau“ gaminanti visą eilę gaminių iš įvairiausių plastikų ir labiausiai žinoma dėl Lietuvoje populiariausių „Rehau“ plastikinių langų profilių. „Rehau“ gaminamos Awadukt thermo antimikrobinės vėdinimo sistemos vamzdynų gamybos procese į polipropileną yra įterpti sidabro jonai turintys antigrybelinių ir antibakterinių savybių ir tai užtikrina dar didesnę apsaugą nuo galimos kenksmingos mikrofloros.

 

Atsižvelgę į Jūsų poreikius mes galime Jums įrengti tiek ir Awadukt thermo, tiek ir alternatyvius, pigesnius, polipropileno vamzdynų uždaro tipo žemės šilumokaičius.

   

r22Panašiai veikia ir atviro tipo žemės šilumokaičiai. Pagal konstrukciją jie gali būti skirstomi į žvyrinius, plokščiuosius, kanalinius. Žvyriniuose žemės šilumokaičiuose lauko oras ortakiais yra patiekiamas į skaldos ir žvirgždo klodą. Šaltas oras, skverbdamasis tarp akmenukų, dėl sąlyginai didelio šilumos mainuose dalyvaujančio  jų paviršiaus ploto greitai sušyla ir į rekuperatorių kitais ortakiais įtraukiamas jau teigiamos temperatūros. Dėl savo konstrukcijos, žvyrinis žemės šilumokaitis užima mažesnį plotą, gali būti įrengiamas tiek po numatomu statyti namu, tiek bet kurioje kitoje sklypo vietoje. Žvyrinių žemės šilumokaičių negalima įrengti vietovėse kur yra aukšti gruntiniai vandenys ar grunte yra randami didesni radono kiekiai.

 

plokščiasis grunto šilumokaitis

Plokštieji žemės šilumokaičiai sudaryti iš oro paėmimo ortakių, šilumokaičio plokščių ir oro patiekimo į vėdinimo sistemą ortakių. Mūsų regione, rinkoje vyrauja Lenkijos gamintojų plokštieji žemės šilumokaičiai, o jų kainos ir kokybės santykis yra neblogas. Lietuvoje energijos taupymas įsirengiant žemės šilumokaičius žemė-oras yra dar ne taip plačiai naudojamas nei mūsų kaimynų lenkų, kurie energetiškai efektyvų ir taupų būstą neįsivaizduoja be šios pakankamai pigios, bet labai vertingos investicijos. 

 

 

i39sue

Kanaliniai žemės šilumokaičiai montuojami iš keramikinių, betoninių ar kitų alternatyvių statybinių elementų, kuriuose esantys kanalai tarnauja kaip mini ortakiai. Šio tipo šilumokaičiai yra efektyvūs, gali būti sumontuoti gręžtinių pamatų rostverko ar juostinių pamatų viduje, jų efektyvumą ir tuo pačiu- reikalingą dydį galima gan tikslai paskaičiuoti.

Kanalinius arba plokščiuosius žemės šilumokaičius galima montuoti net kai gruntiniai vandenys yra 1-1,5 m gylyje.

Taigi, įsirengus žemės šilumokaitį į vėdinimo sistemą tiekiamas oras žiemą sušildomas iki teigiamos temperatūros, vasarą- oras atvėsinamas iki komfortabilios temperatūros. Be to , vasarą iš tiekiamo oro pašalinama perteklinė drėgmė, o kai labiausiai to reikia- žiemą- įsidiegus papildomą nesudėtingą ir nebrangią įrangą- patiekiamas oras gali būti ir papildomai drėkinamas.  

 

skystinis grunto šilumokaitisBe žemės-oro šilumokaičių vėdinimo sistemose galima naudoti ir skystinius grunto šilumokaičius: prieš rekuperatorių montuojamas skystinis šilumokaitis kuriame cirkuliuoja šilumnešis (pvz. glikolis)- skystis kuris šiluminę energiją gauna/atiduoda žemėje užkastame vamzdyne- gyvatuke. Skirtingai nuo įprastinio geoterminio šildymo- ši sistema yra paprastesnė- joje nėra šilumos siurblio, todėl tiek jos kaina, ties eksplotacijnės išlaidos (el. energijos sąnaudos) yra ženkliai mažesnės. 

Uždaro tipo žemės šilumokaičio įrengimas Jungtinėje Karalystėje